2018.03.15.
5 dolog, amit talán még nem hallottál március 15.-ről
Forrás: https://www.nlcafe.hu/szabadido/20170314/marcius-15-erdekessegek/

Március 15. az egyik legfontosabb nemzeti ünnepünk, így természetesen álmunkból felkelve fújjuk az eseményeket. Most hoztunk néhány érdekességet, ami a történelemkönyvekből kimaradt. Eredetileg másként kezdődött a Nemzeti dal. A kokárda mellett ma is ez az első dolog, ami eszünkbe jut március 15-ről. Már kisiskolásként megtanultuk, de eredetieleg így írta meg Petőfi?
1. Eredetileg máshogy kezdődött a Nemzeti dal
Petőfi Sándor a forradalomra buzdításként írta a Nemzeti dalt, ami összeforrt az 1948-49-es eseményekkel. A kokárda mellett ma is ez az első dolog, ami eszünkbe jut március 15-ről. Már kisiskolásként megtanuljuk, hogy “Talpra magyar, hí a haza…”, ám bizonyos források szerint eredetileg nem is így kezdődött a vers, hanem így:“Rajta magyar, hí a haza”. A legenda szerint Szikra Ferenc hívta fel a figyelmet arra, hogy “Barátom, elébb talpra kell állítani a magyart, azután rajta!”
2. Új nevek a forradalom jegyében
A legfontosabb eseménynek, színhelyeinek nevei ma is emlékeztetnek március 15-re. A forradalom leggyorsabb vívmányaiként Petőfi indítványára a Pilvax kávéház felvette a Szabadság-csarnok nevet, a Hatvani utcából Szabad sajtó utca, az Egyetem térből Március 15. tér, a Városház térből pedig Szabadság tér lett.
3. Tehenek a Nemzeti Múzeumnál
Állítólag amikor Petőfi a Nemzeti Múzeumnál elszavalta a Nemzeti dalt, a pillanat ünnepélyességét tehenek tették tönkre. A vásárosok errefelé hajtották állataikat a József-napi vásárra, és mivel a múzeum kerítése még csak félig épült fel, a tehenek bementek a kertbe is. Más források szerint a Nemzeti dalt igazából nem is szavalták el a múzeumnál, csak a 12 pontot mondták el. Mindenesetre a tehenek akkor is zavaróak lehettek.
4. A nyomdagép lefoglalásáról
Amikor a márciusi ifjak ki akarták nyomtatni a 12 pontot, Landerer kérte tőlük a cenzori pecsétet, ami természetesen nem volt, ezért megtagadta a nyomtatást, de ezután ő maga javasolta nekik, hogy foglalják le az egyik nyomdagépet, amit a forradalmárok meg is tettek, de eredetileg nem ezzel a szándékkal mentek oda.
5. Az első kokárda
Az első magyar színekben pompázó kokárdát Petőfi felesége, Szendrey Júlia készítette. A színei kívülről indultak, így igazából ez a sorrend sem mondható hibásnak, hiszen ilyen volt az eredeti. A kokárda az elkövetkezendő napokban rohamosan terjedt. Nagyon népszerű volt a polgárok és a forradalmárok körében is. Először egyébként a francia forradalomban használtak ilyet a francia trikolor színeiben, de azt a kalapjukra tűzték.
Ajánlott termékek

Ágytakaró steppelt taft - fehér-kék csíkos - 3 párnával
Elegancia a mindennapokban! Tetszés szerint kombinálható, gyönyörű színeivel káprázatos...

TEMPUR PRO SOFT 21 SmartCool memóriahabos puha matrac
Puha, 21 cm magas TEMPUR PRO memóriahabos matrac. Huzata hűsítő hatású és mosható.

Vermont 100x200 cm táskarugós szállodai matrac 28 - Sealy
A Sealy Vermont 100x200 cm táskarugós hotelmatrac. 130 kg súlyhatár 28 cm magas, lágy matrac. A...

Ágyrács - rugalmas matractartó AD
Rugalmas, 18 léc keretbe erősített alaprugalmas, fix fej-lábrész. Súlyhatára 130kg. Ives...