2012.05.15.
A stressz és az alvás hatása a bőrünkre
A stressz a modern életmód elkerülhetetlen velejárója, amely ha túlzottan jelen van életünkben, kimeríti szervezetünket és növeli a betegségek iránti fogékonyságunkat. Testünket és lelkünket folyamatosan érik a kihívások, melyek hatására elveszti fényét, rugalmasságát, és hamar öregedni kezd. Bőrünk legnagyobb ellensége a stressz. Talán nem is gondolnánk, de azok az emberek, akik folyamatosan aggódnak, stresszelnek sokkal hamarabb öregszenek.
Igaz, mindenkinek a feszültség, idegesség és túlterheltség jut eszébe a stressz szó hallatán, szervezetünknek szüksége van némi stresszre, mely felpezsdít és izgalmassá teszi az életünket. Általa kibontakoztathatjuk kreativitásunkat.
A túlzott stressz viszont megbetegít minket, ráadásul minél több stressz ér minket, annál jobban észrevehetőbbek a változások bőrünkön – sokkal gyorsabban öregszik. Lelki egyensúlyunk helyreállításában többféle gyógynövény, és táplálék-kiegészítő nyugtató segít.
A hosszan tartó stressz miatt számos testi elváltozás alakulhat ki, melyek jelentős hatást gyakorolnak bőrünkre. Stressz helyzetben olyan hormonok termelődnek szervezetünkben, melyek hatására vérereink összehúzódnak és romlik a keringésünk. Vérellátásunk csökkenése miatt bőrünk kiszárad, hámlik, és túlérzékeny lesz.
Ha stresszesek vagyunk, megváltozik légzésünk is- gyorsabbá, felületesebbé válik, ezáltal csökken a vérünk által szállított oxigén mennyiség, ami visszaveti bőrünk oxigén ellátását. Ha már hosszabb ideje stresszesek vagyunk, bőrünk megfakul, szürke, tésztás tapintású lesz. A feszültség barázdákat von homlokunkra, valamint szemünk és szánk köré. A tartós feszültség hatására sokféle bőrbetegség súlyosbodhat, amit eredetileg nem a stressz okoz. Ilyen az ekcéma, a pikkelysömör és egyes kiütések.
Legjobb megoldás az alvás
Sokan nem gondolnánk, de a rendszertelen és rövid alvás nagy kárt tesz bőrünkben. Mindannyian megtapasztaltuk már, hogyan hat megjelenésünkre egy átdolgozott, átvirrasztott éjszaka. A kevés alvás hatására arcunk színe beteges lesz, a szemünk alatti táskák és fekete karikák is könnyen kialakulnak ilyenkor. Hiába kenjük be arcunkat bármiféle krémmel éjszakára, ez jótékony hatással van, de nem helyettesítheti az alvást. Rendkívül fontos, hogy aludjuk ki magunkat. Egyénenként változó, hogy szervezetünknek mennyi alvásra van szüksége. Ez a szám általában hét és kilenc óra között van.
Néhány tanács a nyugodt alváshoz:
- A mozgás segíti az ellazulást, és nyugodtabbá teszi az alvást. Délután nyugodtan tornázzunk, mozogjunk, de nagyon figyeljünk oda, hogy lefekvés előtt ne edzünk, mert az energiatöbblettől majd nem tudunk aludni.
- Az alkohol köztudottan segíti az elalvást. Egy pohár sör vagy bor után sokkal hamarabb elálmosodunk. Vigyázni kell azonban, hogy ne vigyük túlzásba az alkohol ivását, ugyanis ha túl sokat iszunk, az éjszaka folyamán többször felébredhetünk.
- Ha zajos környéken élünk, mindig csukjuk be az ablakokat, tegyünk fel vastagabb függönyt.
- Ne aludjunk napközben és délután 3 óra után. Bár egy rövid, ebéd utáni szieszta hasznos lehet, a hosszabb délutáni szundításokkal megnehezítjük az éjszakai elalvást.
- Ne feküdjünk le túl korán, és ne feküdjünk ébren az ágyban. Ha több, mint 20 perce ébren forgolódunk, és nem tudunk elaludni, akkor keljünk fel és fogjunk hozzá valami megnyugtató tevékenységhez
- A meleg fürdő segíti az elalvást.
- Figyeljünk oda étkezésünkre. Lefekvés előtt és délután ne igyunk koffein tartalmú üdítőket, teát és kávét, ne együnk nehéz ételeket.
- Ne dohányozzunk lefekvés előtt, mert ez megzavarhatja az alvás normális ritmusát.
- Az alvás ugyanolyan fontos tevékenység, mint bármely más nappali elfoglaltságunk, amire szervezetünknek szüksége van. Éppen ezért lehetőleg ne együnk, ne nézzünk tv-t és ne dolgozzunk az ágyban. Hálószobánkat lehetőleg csak alvásra használjuk.
Rengetegen kutatják, miként is hat az alvás a bőrünkre, a szépségre. Egyes elméletek szerint az alvás elsődleges feladata, hogy megkönnyítse a test regenerálódását és helyreállítsa az ébrenlét alatt lezajlott normál biokémiai és élettani folyamatok során keletkezett károkat.
Bőrünk anyagcsere-aktivitása az éjszaka folyamán a legélénkebb. Ilyenkor épülnek fel új sejtjeink, ilyenkor regenerálódnak a károsodott sejtek. Tudósok megállapították, hogy miközben alszunk, a sejtosztódás mértéke 200-300 százalékkal növekszik a bőrben. Ez ébrenléti állapotban nem történhet meg, mert napközben a szervezet a szükséges energiát másra fordítja.
Éjjel az agyalapi mirigy növekedési hormonokat termel, ezek a sejtek regenerálódásához szükségesek. Ha éjszaka ébren vagyunk, az adrenalin hormon serkentő jellege ellensúlyozza a növekedési hormon regeneráló hatását. Még ha napközben be is pótoljuk az éjjel kimaradt alvást, akkor se zajlik ugyanolyan módon a bőr regeneráló hatása.
Az alvás és a bőr egészsége közti összefüggést felismerve a kozmetikai cégek rengeteg éjszakai krémet hoztak forgalomba, melyek segítik a regenerációs folyamatokat. Ezen ok miatt léteznek nappali és éjszakai krémet is. A szakemberek is javasolják ezek használatát.
Ha meg akarjuk őrizni a fiatalságunkat, akkor szigorúan tilos stresszelnünk. Mosolyogjunk és örüljünk mindennek. Minden rossz azért történik az életben, hogy valami jó kövesse.
P. G.
forraás: vitalhirek.hu
Ajánlott termékek
Gumis Jersey lepedő - Safír - zafír kék
Válasszon Jersey gumis lepedőt hangulata és hálószobája színvilága szerint! A Jersey gumis...
White paplan - pamut huzatban - nyári paplan
White paplan - pamut huzatban - nyári paplan, egyszemélyes, kétszemélyes paplan, 130x200,...
Flexibilis NOVETEX biomatrac 140x200 - kókusz matrac 4HK6
Flexibilis 4HK6, dupla komfort, hajlítható, 3 rétegű, NOVETEX latex kókusz 140x200 biomatrac,...
Sealy Emotion Medium - 180x200cm Félkemény táskarugós matrac topperrel
Prémium amerikai minőségű medium/ félmemény rugós matrac párnázott felsőrésszel...