2011.11.09.
Alvás és tudomány?!
Előfordult már hogy reggel az ébresztő óránkra kacsintva "szundi" üzemmódba kapcsoltuk? Volt már olyan hogy órákig tartott elkészülnünk mire kiléptünk a ház ajtaján? Hányszor döntöttünk egy extra adag kávé mellett hogy kibírjuk a napot?
Melyikünkkel nem fordult már elő hogy ebédszünetben lehajtottuk a fejünket egy kicsit aludni, vagy hogy az éppen történetét mesélő kollégára pillanatokra tudunk csak figyelni annyira leragad a szemünk. Sokaknak ismerős helyzet a TV előtt ülve szundikálás és egyéb nem megfelelő helyen történő elszundítások. Ezek a tünetek egy komolyabb, összetetteb problémára utalhatnak. Az alvás hiány számos olyan alvászavart idézhet elő, melyet csak orvosok tudnak kezelni.
Ebben a rohanó életben az alvási időnkből "lecsípkedni" fél órákat, órákat végzetes lehet hosszú távon. Ez a jelenség egyre elterjedtebb, főleg olyan embereknél akik időre dolgoznak vagy eseteg kicsúsztak a megszokott időrendből és így próbálják visszaszerezni az elvesztett perceket. Egyes kutató orvosok szerint ez az alvás nélkülözés járvány szerűen tud terjedni. Egy nemrégi felmérés szerint az emberek sokkal többet dolgoznak vagy töltenek el órákat TV előtt és más egyéb szabadidős tevékenységgel. Még azok az emberek is áldozatául esnek ennek az alvás nélkülözésnek akik hozzá szoktak az egészséges fekhelyükhöz és az egészséges táplálkozáshoz.
Nem kell ahhoz alvás szakértőnek lennünk hogy tudjuk, az alvás az emberi szervezet egészségét és energiáit teremti meg. Minden ember agyában van egy úgymond kapcsoló mely egyensúlyban tartja az alvás igényünket. Ez a kapcsoló szabályozza az alvási ciklusunkat attól függően hogy nappal illetve éjszaka van. Ez a biológiai óra a környezetünkben jelenlevő fényt vagy annak hiányát érzékeli.
Némely alvászavar akkor jön elő amikor a környezet egyensúlya felborul valamiért, zajok és / vagy állathangok zavarják meg a csendet. A többi tünet viszont akkor jön elő amikor abnormális légzés minták, test mozgás tör ránk vagy az izmok illetve agyi tevékenységek szintje emelkedik meg. Az alvás mennyiség általában embertől függ, de minden kutató egyetért a 7-9 óráig tartó alvásban. Ahogy az életünk halad előre az alvásigényünk megváltozhat de akaratlagosan nem változtatható. A legtöbb embernek 7-8 órára van szüksége hogy kipihenje magát, de előfordulhat 5 illetve 9 órás időtartam is.
Egy igen fontos tény viszont kiderült az utóbbi évek kísérletei alapján: 90 percnyi alvás megvonás 1/3-nyival csökkenti koncentrációs képességünket.
Tippek az "egészséges alvás, jókedvű ébredés" módszerhez:
- Csak annyit aludj amennyi feltétlenül szükséges
- Mindennap ugyanabban az időpontban kelj fel
- Mozogj rendszeresen
- Győződj meg róla hogy hálószobád kényelmes, mentes a zavaró fényektől és hangoktól
- Győződj meg róla hogy hálószobádban mindíg tiszta a levegő
- Sose feküdj le éhesen aludni
- Kerüld a túlzott folyadék fogyasztást és csökkentsd a koffein adagodat lefekvés előtt
- Kerüld az alkoholt lefekvés előtt
- A dohányzás zavaró lehet lefekvés előtt
- Ne vidd problémáidat az ágyadba
- Próbáld a hálószobád csak alvásra és társas együttlétre használni
- Ne PRÓBÁLJ elaludni, ha a szervezet úgy dönt; biztosan elalszol
- Sose tedd az ébresztő órádat számodra látható helyre
- Kerüld a napközbeni szundikálásokat
- Szerezz be olyan matracot és ágykeretet mely kizárólag NEKED készült.
Ajánlott termékek
TEMPUR Hybrid Elite 25 memóriahabos rugós matrac
A TEMPUR Hybrid matracok a kiváló minőségű TEMPUR memóriahabot ötvözik a matracba...
Mauna-kea franciaágy - fa ágykeret
Feltűnő formája kiemeli az átlagos megjelenésű ágykeretek közül! Merész, masszív...
Gyapjú hengerpárna - merino 48x18 cm
Gyapjú nyújtotta kényelmet élvezheti párnaként is, a többféle rendelhető méretnek...
Darwin magasított ágy - tömörfa ágykeret
Azok, akik egy ágykeret rendeltetését külső megformálásában, szerkezeti elemeiben is...