2015.03.13.
Hurrá alvás világnap!
Itt topog a küszöbön a legkedveltebb világnap az alvásé, 2008 óta a világ több pontján is megrendezik, ötletadó az USA, de az idén már több mint 50 ország csatlakozott ehhez a felhíváshoz.
Amennyiben dátum szerint szeretnénk ünnepelni ez a nap március 13.-án köszönt ránk, megjegyzendő ez szintén egy péntek 13.-a amire nincs is biztonságosabb javaslatom, mint átaludni ezt a napot. Az persze nyilvánvaló, hogy nem azért szentelnek ekkora felhajtást az alvásnak, mert mindenki lustázhat, hanem figyelem felhívásként, hiszen a különböző alvászavarok a felnőtt populáció igen jelentős hányadát érinti. Igazán még ma sem ismert miért is kell aludni az élő szervezeteknek, de nyílván való milyen fontos befolyással van az élet minőségre.
100 éve többet aludt az emberiség!
Szépanyáink és szépapáink közel két órával többet aludtak, ahogy mondani szokás: a tyúkokkal keltek és a tyúkokkal feküdtek. Igazából nem is volt nagyon más választásuk, aki dolgozott jellemzően hajnalban ébredt és napnyugtáig tevékenykedett a gyertyával való világítás sem volt kimondottan ragyogónak mondható, akkor inkább nyugovóra tértek. Az utcákat nem világították meg mesterséges fényforrások, az első gázlámpák Pesten és Budán először 1816-ban kezdték „ontani” a fényt ezzel ragyogóbbá téve a városokat és az előkelő otthonokat. XIX. század végétől már nincs megállás, hiszen megkapta az emberiség a ma is használt elektromosságot, bár ezt az erőt tanulmányozták 1737-es évektől pl. Luigi Galvani, sőt egyre inkább úgy tűnik az ókorban sem volt ismeretlen, gondoljuk csak a bagdadi elemre melynek korát i. e. 247 - i. sz. 226 datálják, világméretű ismertsége és felhasználása XIX. – XX. század korának terméke. A mai Magyarország területén az első város, ami fénybe borult 1888-ban Mátészalka volt. A mesterséges fényforrások megjelenésével megváltozott az életvitel, egyre több készülék került a háztartásokba. Ma már lehet egész éjjel filmet nézni vagy számítógépes csatákat vívni, reggelig olvasni rosszabb esetben dolgozni. Többek között emiatt is csökkent az átlagos alvás idő és persze a stressz, mint civilizációs betegség sem elhanyagolható ebben a kérdésben.
Mit tesz velünk a kialvatlanság?
Sokan ismerjük azt az állapotot mikor reggel fáradtan és nyűgösen vonszolódunk ki a fürdőszobába egy álmatlan éjszaka után. Sajnos nem ez a legrosszabb hatása a kialvatlanságnak, hogy nincs az a smink vagy növekedő borosta, ami el tudja takarni a pandamacis kinézetet, ha ez rendszeressé válik komoly egészség károsító hatása lehet. Egyre több tanulmány talál összefüggést az alvási szokások és a civilizációs betegségeknek nevezett nyavalyák között, mint a magas vérnyomás, túlsúly, cukorbetegség. Persze kihat a munkahelyi teljesítményre, könnyebben hagyja el a türelem és lassabban reagál a közlekedési helyzetekre az, akinek elégtelenalvás jutott. Régóta tudja az emberiség, hogy az alvás megvonása komoly pszichikai tüneteket produkál és ezt kihasználva kínzási módszerként is megjelenik a történelemben.
Mikor kell orvos kézre adni magunkat?
Szerencsére egy álmatlan éjszaka még nem klinikai eset, de érdemes szakemberhez fordulni a következő esetekben:
- hetente legalább 4 napon át álmatlanságot tapasztal
- 30 percnél hosszabb idő, míg elalszik
- az alvást legalább három tudatosult ébredés szakítja meg
- kevesebbet alszik legalább egy órával a megszokottnál
- életminőségét jelentősen befolyásolja az alvás hiány
Alapvető tippek a jó alváshoz.
Természetesen sok múlik azon, hogy mi magunk hogyan állunk a kérdéshez. Mindenkinek más az alvási igénye ez természetesen függ az életkortól és az egyéni igényeitől, de azért vannak általánosan betartható tippek, amiket érdemes kipróbálni:
- Legfontosabb egy jó matrac, ami megfelel az alvási szokásának és maximális kényelmet nyújtva, alátámasztja testét!
- Jó matrac mellé jó párna! Megfelelő magasságú és formájú párnával tökéletessé tehető az éjszakai pihenés!
- Tiszta és nyugodt környezet! Amennyiben megoldható érdemes kialakítani egy hálószobát, vagy külön zugot ahol elsötétítve és kütyüktől, villódzó fénytől mentesen tud pihenni elősegítve agya alvásért felelős hormon a Melitonin termelését.
- Szellőztessen alvás előtt, alacsonyabb hőmérsékletű szobában könnyebb elaludni, a 21°C-nál magasabb hőmérsékletű szobában nehezebben hűti magát a test és ez gátolja a Melitonin felszabadulását. A nyári meleg éjszakák ezért nehezebbek.
- Lefekvés előtti órákban kerülje a nehéz ételeket, alkoholos és koffeines italokat. Fogyasszon inkább elalvást segítő citromfű teát, langyos mézes tejet.
- Alakítsa úgy a napirendjét, hogy mindennap hasonló időben tudjon nyugovóra térni, kerülje a felzaklató filmek nézését elalvás előtt.
- Ilyenkor már nem érdemes komolyabb fizikai tevékenységet folytatni/ kivéve a kedvesével való összebújást/ kerüljön át az edzés inkább reggelre.
- Válasszon megfelelő ágyneműhuzatot, amely alatt kellemesen érzi magát és kerüljön bele az évszaknak megfelelő paplan.
Élvezzük együtt az alvás világnapját!
NOVETEX kínálatában megtalálja azokat a termékeket, amelyek segítenek Önnek nemcsak az alvás világnapjának éjszakáját, de az év minden napjának éjszakáját kellemesen tölteni!
Ajánlott termékek
Easy 12 - Szivacsmatrac
Ez a korszerűen kifejlesztett félkemény szivacsmatrac, a legjobb választás lehet. Pénztárca...
Siracusa L alakú sarok ülőgarnitúra
Modern formájának köszönhetően, elegáns megjelenést sugároz nappalijában....
Gumis Jersey lepedő - Pink - rózsaszín
Pink rózsaszín Jersey gumis lepedő 90/100x200, 140/160x200, 180/200x200 méretben hálószobája...
Frottír Női és Férfi köntös - fehér frozen
Fürdés után a legfinomabb érzés belebújni egy puha, meleg köntösbe. Könnyű, extra finom...