2013.02.25.
Kínai szervóra
A kínai orvoslás szerint testünkben a meridiánokon keresztül áramlik a csí vagy is a qi. Az az energia, amely az életben maradáshoz, működéshez és fenntartáshoz szükséges.
Segítsük testünk energiaáramlását a kínai szervóra segítségével!
Az ember az életét óráról órára éli meg. Az „óra” szó használatakor nem csak az eszközről beszélünk, ami az időt mutatja és segítségünkre van a mindennapi teendőinkben, a pontos megjelenésben adott helyeken, hanem a folyamatos egészségügyi állapotunkról is szó van, mely nem máson alapszik, mint a szervórán. Minden órához tartozik egy szerv, mely alapján óráról-órára élünk és bizonyos időközönként áramlik bennünk az energia. Ha ez felborul és rosszul érezzük magunkat, a szervórának megfelelően be tudjuk azonosítani, hogy mi a kiinduló pontja a kellemetlen érzésnek.
A kínai orvoslás szerint testünkben a meridiánokon keresztül áramlik a csí vagy is a qi. Az az energia, amely az életben maradáshoz, működéshez és fenntartáshoz szükséges. Ez az energia, születésünk előtt már van. Védelmezéséhez az erős és stabil veseműködés elengedhetetlen feltétel. A qi, támogatja a tiszta tudatot, a bölcsességet, és az összpontosítást. A születés utáni qi, a bevitt táplálékból és levegőből alakult át. Az érzelmeket hozza előtérbe, valamint szétszórja az elmét.
Minden második órában egy meridiánt és ezzel együtt egy belső szervet jár át intenzíven az energia. Érdemes megfigyelni, hogy ha Önre tör egy fejfájás, álmatlanság, az milyen időpontban fordul elő, és milyen gyakran. Ha pl. minden nap ugyan abban az órában zajlik a nem megszokott testi vagy lelki panasz, akkor ez annak a jele, hogy valami nincs rendben az energia áramlásával.
A kínai szervórának köszönhetően megtudhatja, mikor, melyik szerve dolgozik pontosan időre lebontva, és milyen élettani folyamat zajlik le a szervezetében.
A szervóra útmutatójával, megtudhatja melyik belső szerve érintett a kellemetlen tünetekkel. Ha hisz benne megelőzheti a betegség kialakulását. Érdemes hangsúlyt fektetni az energia harmonizálására. Ezt teheti pl. táplálkozással, meditációval, légzési gyakorlattal. Ezek a könnyed, de egészség elősegítő feladatok elvégzése bárhol kivitelezhetőek.
Útmutató a kínai szervórához:
1-3 óra
A szervezet teljesítőképessége ekkor a legkisebb. A máj ilyenkor végzi méregtelenítő és anyagcsere-folyamatainak oroszlánrészét, vagyis ilyenkor a legnagyobb a terhelése és a legkisebb a teherbírása. Ezért az éjfél után elfogyasztott alkohol lassabban bomlik le, hamarabb megárt.
Mivel a testhőmérséklet is ilyenkor a legalacsonyabb, a szív és a tüdő kapacitása ez idő tájt a legkisebb: akit ilyenkor ébresztenek fel álmából, nehezebben tér újra magához és teljesítménye minimális.
3-5 óra
Köhögés, légszomj, szorító érzés a mellkasban, hajnali horkolás, ezek a jelei annak, hogy valami nincs rendjén a tüdőben. Mivel a tüdő oxigénnel látja el a szervezetünket, nagyon fontos, hogy tökéletesen működjön.
Javaslat: A tüdőre jó hatással van, ha naponta háromszor-négyszer megmasszírozza a hüvelykujja alatt, a csuklóráncban lévő akupresszúrás pontot. Két-három percig masszírozza először a bal kezével, a jobb hüvelykujjal, majd a jobb kezén lévő pontot a ballal. Hasznos lehet ilyenkor néhány korty csillapitó mézes gyógytea.
Tüdő erősítő ételek: hagyma. fokhagyma, gyömbér, menta, bazsalikom
Dohányzás mellőzése, légzőgyakorlatok
5-6 óra
A máj aktivitása ilyenkor a legnagyobb, a vércukor pedig most és tizenkét órával később, vagyis délután négykor a legalacsonyabb. Az inzulinos cukorbeteg tehát ebben az időszakban jelentős mennyiségű inzulint takaríthat meg. Aki pedig hajnalban kel fel, nem csoda, ha esetleg farkaséhesnek érzi magát.
Ilyenkor jelentkeznek a hasmenés, a székrekedés, a puffadás tünetei, valamint a jellemző erős verejtékezés
Javaslat: hagyma. fokhagyma, gyömbér, menta, harmonikus fűszerezés, napközbeni mozgás a friss levegőn
Az uraknál ebben az időben termelődik a legtöbb férfi nemi hormon, ilyenkor a legnagyobb az erekciós készség. A mellékvesék kortikoszteroid - termelése is itt éri el csúcspontját, aki tehát a normális hormonális ingadozáshoz kíván igazodni, és szteroidokat kell szednie, az ekkor vegye be tablettáit, mert így idézi elő a legkevesebb mellékhatást.
6 óra
Eljött a felkelés ideje: a vércukorszint és a szervezet anyagcsere folyamatai most már készen állnak a fizikai aktivitásra. A vércukorcsökkentő tabletták és a bétablokkoló hatású vérnyomáscsökkentők ekkor tudják maximális hatásukat kifejteni. Ezzel szemben a szervezet ilyenkor tolerálja legkevésbé az élvezeti szereket és a káros anyagokat: a reggeli kávé és cigaretta sokkal jobban szűkíti az ereket, a reggeli "feles" pedig sokkal magasabb véralkoholszintet eredményez, mint mondjuk szürkületkor.
7 óra
Ez a vastagbél működésének ideje, a székletürítés most a legkönnyebb. Aki későbbre halasztja, annak a nap folyamán esetleg már több kellemetlensége lehet miatta, akár a teljesítőképessége is csökkenhet. Ha rendszeresen arra ébred sürgősen vécére kell mennie vagy kora reggeli hasmenése van, illetve rendellenes széklet az vastagbélproblémákra utal. Mivel a bélrendszer befolyásolja az immunrendszer működését is, érdemes időben kezelni a panaszokat.
Javaslat: Az erős ételek erősítik a bélrendszert. A fehér színű zöldségek, a rizs és a friss gyömbér nagyon jó hatással vannak a bélműködésre. Szintén jót tesz a sípcsont külső oldalának akupresszúrás masszírozása. Ehhez szorítsa ökölbe a kezét, és dörzsölje végig a sípcsontját a térd alól kiindulva a lábszára közepéig, majd újra felfelé, nagyjából két percen keresztül, naponta tízszer.
8-9 óra
Ilyenkor a legaktívabb a gyomor, ezért ez a reggeli legoptimálisabb időpontja. A védőoltások, illetve a daganatos betegeknél végzett kemoterápia és besugárzás mellékhatása ekkor a legkisebb.
Aki reggelenként nem tud lenyelni egy falatot sem, annak gyenge a gyomorműködése. A lehetséges következmények: rossz emésztés, hányinger, hasfájás, puffadás.
Javaslat: Fogyasszon el a nap folyamán két liter langyos gyógyteát, például hársfát, csipkebogyót vagy édesköményt. Kerülje a túlságosan zsíros, fűszeres és nehéz ételeket.
10 óra
A testhőmérséklet ekkor optimális. Az idegrendszer ilyenkor a legnyugodtabb, a pszichés teljesítőképesség is itt a legmagasabb: könnyebben és gyorsabban sikerül megjegyezni mindent, ám délután feltétlenül ismételni kell a most elsajátítottakat, mert akkor tartósan rögzül. Ilyenkor a gyenge lépműködés megnyilvánulhat határozatlanságban, illetve a hasfájásban és emésztési problémákban is.
Javaslat: A kínai orvoslás szerint a lépműködésre jó hatással van a főtt sárgarépa, az édesburgonya, a póréhagyma, a bárányhús, a csirkehús és a méz. Kerülni kell viszont a zöld salátákat, a citrusféléket, a sót, a tejtermékeket és az étkezések alkalmával a túlzott folyadékfogyasztást.
11 óra
Ez a szívciklus csúcspontja, ezért nem csoda, ha a sportteljesítmény is most a legjobb. Ilyenkor érdemes kihasználni a lehetőséget egy kis testmozgásra! Gyenge szívműködés esetén az arc sápadt vagy túlságosan vörös.
Javaslat: A szív nyugodtabbá válik, ha naponta kétszer két-három percig nyomva tartja a bal középső ujjával a jobb kéz kisujja alatt lévő kis mélyedést, majd utána a bal hüvelykujjal megmasszírozza a jobb kisujj belső oldalát.
12 óra
Megemelkedik a gyomorsavtermelés, erősödik az éhségérzet, a szellemi teljesítőképesség zuhan, mert a szervezet az emésztésre összpontosít. Dél körül nyugtalan és szétszórt vagy, nem tud semmire odafigyelni. Sokszor rosszul alszik, és feledékenyebbnek érzi magát… Ha ilyen panaszai vannak, vegye alaposan szemügyre az arcbőrét. Gyenge szívműködés esetén az arc sápadt, esetleg túlságosan vörös.
Javaslat: A szív nyugodtabbá válik, ha naponta kétszer két-három percig nyomva tartja a bal középső ujjával a jobb kéz kisujja alatt lévő kis mélyedést, majd utána a bal hüvelykujjal megmasszírozza a jobb kisujj belső oldalát.
13 óra
Jelentősen fokozódik az epetermelés, megkönnyítve az elfogyasztott ebéd feldolgozását. Az epehajtó szerek ekkor fejtik ki legaktívabban hatásukat.
Ha nem dolgozik rendesen a vékonybél, egy könnyű ebéd után is úgy érezheti, teljesen fel van puffadva. A vékonybél működési zavarára pszichésen utalhat a folytonos elégedetlenség, akadékoskodás és a tennivalók közötti szétforgácsolódás.
Javaslat: A salátafélékben, például a radicchióban, endíviában, cikóriában, illetve az articsókában lévő keserűanyagok kiegyensúlyozzák az energiát, és rendbe hozzák a vékonybél működését.
14 óra
Minden energia az emésztőszervekben koncentrálódik. Mivel a végtagok és a bőr vérkeringése csökken, a fájdalomérzékelés is csökken. A kora délután beadott helyi érzéstelenítők hatása tartósabb és intenzívebb, tehát ekkorra érdemes fogorvoshoz időpontot kérni. Újat nem lenne most könnyű tanulni, mivel azonban a hosszú távú emlékezet fokozódik, ilyenkor érdemes ismételni a délelőtt tanultakat: ez a házi feladat ideje!
15 óra
A hólyagműködés zavarai délután jelentkezhetnek fejfájás vagy a vállak közti fájdalom formájában. További tünet lehet az is, hogy folyadékfogyasztástól függetlenül sokszor kell kimenni a mosdóba.
Javaslat: Az árpa, a zeller, a spárga és a sütőtök segít helyreállítani a vizelet kiválasztási folyamatot. Emellett a következő légző gyakorlat is hasznos lehet: belégzéskor kissé tolja előre a medencét, közben feszítse meg a medenceizmokat, majd kilégzéskor lazítsa el őket. Ismételje meg egymás után harmincszor, napi három alkalommal.
16 óra
A szellemi és fizikai kapacitás újabb csúcspontjához érkezik. A napi teendők java részén már mindenki túl van, de azért még képes valami újat alkotni, a sportban pedig győzelmet aratni. A kitartást igénylő sportágakat ilyenkor sokkal eredményesebben lehet űzni, és a tréning is most a leghatásosabb, és ekkor edzhető legaktívabban az immunrendszer. A savkötő gyógyszerek hatása ilyenkor a legjobb.
17 óra
A fázósság és a késő délután a hát alsó részében érzett fájdalom gyenge veseműködésre utal. A probléma kiválthat szexuális kedvetlenséget, és félelemérzetet is okozhat, a vesék ugyanis a kínai medicina szerint nemcsak a szervezet vízháztartásáért felelősek, hanem befolyásolják a libidót is.
Javaslat: A talpmasszázs új energiával tölti fel a veséket. Először dörzsölje össze a tenyerét, hogy a keze kellemesen meleg legyen, majd masszírozza meg körkörös mozdulatokkal mindkét talpa közepét a két hüvelykujjával.
18 óra
A légzés különösen intenzívvé válik. A haj és a köröm sokkal gyorsabb nő.
19 óra
A vese aktivitásának csúcspontja. A szívműködés kezd lassulni, a vérnyomás csökken: ha csak az orvos valamiért nem így rendeli, most nem szabad vérnyomáscsökkentő szert bevenni, mert lehet, hogy hatása túllő a célon, és szédülést idéz elő. Viszont a gyomorfekély elleni gyógyszer sokkal hatásosabb, ezért ilyenkor érdemes alkalmazni.
20 óra
Az allergiaellenes, az asztmára felírt és a hangulatjavító gyógyszerek most fejtik ki maximális hatásukat, bevételük ekkor a legcélszerűbb, hiszen kisebb adagra lesz szükség, és ezzel csökkenthető a mellékhatás is.
Esténként ingerült, és hallani sem akar arról, hogy odabújjon a párjához? Ez a vérkeringés gyengeségére utal. A keringési problémák emellett heves szívdobogásban, szédülésben és vérellátási zavarokban nyilvánulnak meg.
Javaslat: Naponta kétszer-háromszor ismételje meg a következő gyakorlatot: álljon egyenesen, a karok oldalt lógnak, a tenyér a test felé néz. Belégzéskor emelje meg a sarkát. Közben érezze úgy, mintha a fejtetőnél fogva felfelé húznák, a vállát viszont ne emelje meg, a hasát pedig húzza be. Kilégzéskor lazítsa el az izmait, majd gördüljön vissza a talpára. Egymás után hétszer ismételje meg a mozdulatsort. Szintén erősíti a keringést, ha a hónalj elülső ráncának felső végén lévő akupresszúrás pontot nyomva tartja: a középső ujjával először gyengébben, majd jó mélyen nyomja meg, és tartsa így kb. három percig. Mindkét oldalt kezelje!
21 óra
A szervezet felkészül az éjszakai pihenőre, a szervek legtöbb funkciója lelassul. A most elfogyasztott étel javarészt feldolgozatlan marad reggelig. Ez különösen a nehezebben emészthető ételekre, például a húsra és a sajtra vonatkozik.
22 óra
Ha elalvás előtt gyakran érez hát- vagy fejfájást, akkor a szervezete hőháztartásával vannak problémák. Ezt erősíti meg az is, ha gyakran kerül melankolikus hangulatba.
Javaslat: A bodzavirágból főzött tea segít helyreállítani a hőháztartást. A teához készítsen naponta 6-15 g bodzavirágzatból és egy liter vízből teát, és addig forralja, míg kb. a víz 1/3-a el nem fő. Napközben folyamatosan kortyolja el több csészére osztva.
23 óra
A vegetatív idegrendszer részéről a paraszimpatikus (nyugalmat, beépítést diktáló) funkciók kerülnek abszolút túlsúlyba. A szellemi és fizikai teljesítőképesség is rohamosan romlik. A test és a lélek egyaránt pihenésre vágyik.
Az éjszakai alvászavarok az epehólyag működésének zavarára utalnak. Aki zsíros ételek után gyakran küzd hányingerrel, és különösen határozatlannak vagy félénknek érzi magát, annak érdemes tennie valamit az epeműködés helyreállítása érdekében.
Javaslat: A borsmenta tea segít harmonizálni az epeműködést. A legjobb, ha friss mentaleveleket forrázz le, és a főzetet három-öt csészére osztva fogyasztja el a nap folyamán. A következő gyakorlat szintén jó hatású lehet: kiinduló helyzetben lógassa a karját a teste mellett. Ezután hajlítsa be a könyökét, közben az ujjait szorítsa ökölbe, és vigye a kezét a vállához. Nyújtsa ki mindkét karját, a tenyerét feszítse vissza és fordítsa az ég felé, majd térjen vissza a kiindulási helyzetbe. Ismételje meg az egész mozdulatsort négyszer.
24 óra
A fájdalmat kiváltó anyagok sokkal intenzívebben hatnak ilyenkor, tehát a fájdalom felerősödik, kevésbé csillapítható. A nők többségénél ilyenkor indul meg a szülés, az epegörcsök száma ekkor fokozódik, nő az infarktus és az agytrombózis kockázata.
Figyeljen a szerv párokra is, hiszen ez alapján is sokkal előrébb juthat, ha a közérzete nem a megfelelő érzetet nyújtja!
Máj - epe
Szív - vékonybél
Lép – hasnyálmirigy - gyomor
Tüdő – vastagbél
Vese – hólyag
Ha valamelyik szervében energia hiány vagy energia többlet keletkezik, azt jó esetben a szervi párja ellensúlyozza. Át adja, vagy elveszi a másik szerv energiáját. Ha ennyi nem elég , akkor a folyamat a következő szerv párra is ki terjed. Ha az energia hiány vagy többlet állandósul, akkor következik be a betegség.
Külső okok Hideg – meleg Nedves - száraz Szél Fertőzések Táplálkozás Légzési problémák Éjszakai munka |
Belső okok Stressz Lelki okok Tehetetlenség Düh Harag Érzelmi túlterheltség |
Éjszaka ne csak az izmaira, gerincét óvja, hanem más részét is. Fontos, hogy figyelembe vegye a belső szerveit, ugyanis némelyik ilyenkor a legaktívabb, és ha megzavarja nyugtalanító körülmény lép fel, ami akár álmatlanságot is okozhat! Minden szervnek megvan az aktív és a passzív időszaka. Ezért ennek megfelelően kell alakítania a napját, hogy minden a lehető legtökéletesebben működjön!
Kiegyensúlyozott, egészséges életet kívánok mindenkinek!
Kuglits Nikolett - Alvásszakértő
Ajánlott termékek
Ágyvég- fejvég kárpitozott és boxspring ágyhoz - City
Hozza létre az ideális nyugodt légkört, amire pihenése alatt szüksége van. Válassza ezt a...
Flexibilis NOVETEX biomatrac 80x200 - kókusz matrac 2HK12
Flexibilis 2HK12, dupla komfort, hajlítható, 3 rétegű, NOVETEX latex kókusz 80x200 biomatrac,...
Ágyrács - motoros duplaléces - k AD
Motoros ágyrács. Súlyhatár: 100 kg. Dupla léces, mely plusz komfortot biztosít a különleges...
Energy Cushion Firm 180x200 táskarugós Sealy matrac 28
Táskarugós, zónázott középkemény Sealy 180x200 matrac. 10 év garancia. Súlyhatár 130kg....