2015.02.13.
Mindent az álmokról - Miért felejtjük el?
Ismert érzés: tudom, hogy álmodtam, de elfelejtettem, hogy mit. Miért felejtjük el álmainkat? Bizonyára mindenkiben megfogalmazódott már a kérdés. Az álmok tartalmát agyunk egy könnyen elérhető adatbankban tárolja, de csak nagyon rövid időtartamra. Amikor fokozatosan ébredünk fel, vagy ha később vissza szeretnénk emlékezni álmunkra, annak története szertefoszlik.
Az álmok tartalmát agyunk egy könnyen elérhető adatbankban tárolja, de csak nagyon rövid időtartamra. Amikor fokozatosan ébredünk fel, vagy ha később vissza szeretnénk emlékezni álmunkra, annak története szertefoszlik. Amennyiben egyáltalán emlékezünk az álmunkra, akkor is mindig csak az éjszakai legutolsó történésre.
A kérdés kutatói szerint az első álmok – amelyeket egyébként elfelejtünk – mindig a nap eseményeit dolgozzák fel. Az utolsó álmok viszont – amelyek néha megmaradnak a memóriánkban – mindig régebben történt dolgokkal kapcsolatosak.
10 érdekes tény az álmokról
1. Az álmaink 90%-át elfelejtjük
5 perccel ébredés után álmaink felét elfelejtjük. 10 perc múlva már a 90%-ukra sem emlékszünk.
2. Mindenki álmodik
A kutatások bebizonyították, hogy akár emlékeznek az álmaikra, akár nem, minden embernél intenzív agytevékenység mutatható ki éjszakánként. Ez azt jelenti, hogy mindannyian álmodunk!
3. A vak emberek szintén álmodnak
Azok az emberek, akik a születésük után vakultak meg, szintén látnak képeket álmukban. Azok, akik vakon születtek, nem látnak képeket, de ugyanolyan élénk álmaik vannak, amelyekben részt vesznek az egyéb érzékszerveik: a hallásuk, a szaglásuk, a tapintásuk és az érzelmeik.
4. Az álmainkban csak olyan arcokkal találkozunk, amelyeket már ismerünk
Az agyunk nem talál ki új arcokat, csak olyanokat látunk, amiket már ténylegesen láttunk valahol. Életünk során sok ezer emberi arccal találkozunk, azokat használja az agyunk álmodás közben.
5. Nem mindenki álmodik színesben
12%-a az embereknek kizárólag fekete-fehérben álmodik. Érdekes, hogy az 1915-1960-ig tartó álomkutatások az mutatták ki, hogy az emberek többsége fekete-fehérben álmodik. Ez megfordult a 60-as évektől. Miért? A tudósok egyértelműen a színes TV-k és egyéb színes médiumok terjedésével magyarázzák.
6. Az álmok jelképesek
Amikor álmunk egy bizonyos dologról szól, gyakran nem is az volt a lényege. Az álmok egy rendkívül szimbolikus nyelven beszélnek hozzánk. Akármilyen szimbólumot választ agyunk, általában más a lényeg.
7. Érzelmek
Az álmokban leggyakrabban átélt érzelem a szorongás. A negatív érzelmek gyakoribbak, mint a pozitívak.
8. Egyetlen éjszaka alatt akár 4-8 álmod is lehet
Egy álom akár 1-2 órán keresztül is tarthat.
9. A férfiak és a nők máshogy álmodnak
Alvás közben a férfiak és a nők agytevékenysége egyforma. Ebben a tekintetben nem különbözünk annyira. A két nem álmainak tartalma azonban eltér egymástól. Míg a nők álmaiban egyenlő arányban szerepelnek nők és férfiak, egy férfi álmában 70%-ban dominál más férfi szereplő.
10. Az állatok is álmodnak
Azt bizonyítani, hogy az állatok pontosan mit látnak, amikor álmodnak, nehéz dolog, szinte lehetetlen, hiszen az emberekkel ellentétben nem képesek beszámolni szubjektív élményeikről. Ám az biztos, hogy az állatok is álmodnak és számos kutatás eredményéből arra lehet következtetni, hogy nappali élményeiket játsszák le újra, illetve "gyakorolnak".
A NOVETEX segít önnek a szebb álmokért és pihentető alvásért, látogasson el webshopunkba vagy szaküzleteinbe.
Ajánlott termékek
Ágyrács ND fix Standard - franciaágyhoz
Fix ágyrács matractartó. Súlyhatára: 110 kg. Kemény fekvőfelület kedvelőinek. Stabil matrac...
Energy Cushion Firm 200x200 táskarugós Sealy matrac 28
Táskarugós, zónázott középkemény Sealy 200x200 matrac. 10 év garancia. Súlyhatár 130kg....
Maine hálószobabútor garnitúra (ágy, éjjeliszekrény, komód, sarokelem, szekrény)
A Maine hálószobabútor most 30% kedvezménnyel vihető el. A garnitúra tartalmazza az...
Nagypárna 70x90 színes széllel - antiallergén
Nagypárna antiallergén 70x90 színes széllel