A napozás veszélyes is lehet
A lebarnulás a szervezet védekezése az UV-sugarak ellen, így akadályozza meg bőrünk a további károsodást. Lehet, hogy szép a barna bőr, de ez már elváltozást jelen, és a sugarak hatása felgyorsítja az öregedési folyamatot, ráadásul fokozza a bőrrák kockázatát. Minimum 15-ös erősségű naptejet használjunk, fehér bőrűeknek a 30-as vagy efölötti faktorszám ajánlott.
A leégést bőrpír és enyhe fájdalom jellemzi, ám ez még csak a bőr külső rétegét érinti (első fokú égés). Általában a napozás után néhány órával jelentkezik, és akár pár nap is eltelik, míg kicsit fakul a pirosság. Javasolt fájdalomcsillapítók (aszpirin vagy ibuprofen) szedése, hideg borogatás, valamint aloe- vagy hidrokortizon-tartalmú hidratáló krém használata.
A súlyos (másodfokú) leégés már hólyagok megjelenésével jár, fájdalmasabb és hosszabb ideig tart a gyógyulás is. A hólyagokat nem szabad kiszúrni, mert ezek is hidratálják és védik a bőrt. Ilyenkor azonban nem árt orvoshoz fordulni.
A napozás következményei :
- A ráncok elsősorban az arcon, nyakon és a kézen jelennek meg, a sok napozás hatására sokkal előbb, mint ezt életkorunk indokolná. Az öregedés jeleinek több mint 80 százaléka a fiatalkori napozás, leégés következménye. Ennek oka, hogy az UV-fény károsítja a bőr elasztintartalmát.
- Az egyenetlen pigmentáció is a sok napozás eredménye, ilyenkor a bőr egyes részei sötétebbek, míg mások világosabbak. A nap a hajszálerek tágulását is okozhatja, ilyenkor a bőr vörhenyes színű lesz.
- A szeplők is elsősorban a napnak kitett részeken jelennek meg, főként az igen fehér bőrűeknél. Ezek nem jelentenek egészségi kockázatot, de egyes rákfélék a korai szakaszban szeplőhöz hasonlítanak, ezért kétség esetén forduljunk bőrgyógyászhoz.
- Az ún. „öregségi foltokat” valójában nem az öregedési folyamat, hanem szintén a nap sugarai okozzák. Ezek a foltok általában érdes felületűek, szürkés vagy barnás színezetűek. Fehérítő krémekkel, savas peelinggel és fényterápiával csökkenthetők.
- A keratózis általában szintén a napozás következménye, és azokon a helyeken a leggyakoribb, ahol nap érheti a bőrt. Ezek az apró, érdes vörös, barna vagy bőrszínű foltok a bőrrák megelőző jeleinek tekinthetők. Általában 40 éves kor fölött jelentkezik, de ennél fiatalabbaknál is előfordulhat. A legnagyobb kockázatnak a világos bőrű, szőke vagy vörös hajú, kék, illetve zöld szemű egyének vannak kitéve. Az idejében történő kezeléssel megelőzhető a nagyobb baj.
- Az ajakgyulladás (cheilitis) a keratózissal rokon bőrelváltozás, általában az alsó ajkon jelentkezik. Az ajak makacsul kicserepesedik, bereped, esetleg meg is duzzadhat. Forduljunk orvoshoz ezzel a panasszal is.
- A laphámsejtes rák inkább a férfiak betegsége, vérző, kisebesedett szemölcs képében jelentkezik. Elsősorban az orron, homlokon, fülön, alsó ajkon vagy a kézen jelentkezik. Ha idejében felismerik és kezelik, gyógyítható.
- A Bowen-betegség a laphámsejtes rák korai formája, nem terjed befelé, de kezeltessük, mert átalakulhat laphámsejtes rákká.
- A bazalióma (alapsejtes bőrrák) a bőrrák leggyakoribb formája, ám szerencsére ez a legkönnyebben kezelhető. Nem képez áttéteket, de a környező szöveteket roncsolhatja.
- A melanóma bármely testtájon előfordulhat. Nem annyira gyakori, mint a bőrrák többi fajtája, de ez a legsúlyosabb, és akár halálos lehet.
- Melanómára kell gyanakodni akkor, ha változás áll be egy anyajegy vagy szemölcs külalakjában. Forduljunk azonnal orvoshoz, ha az anyajegy mérete, alakja vagy színe változik, szabálytalan a körvonala, több szín található benne, aszimmetrikus, netán viszket, kifakad vagy vérzik. A melanóma korlátozódhat csak a bőrre, de átterjedhet a belső szervekre és a csontokra is. Ha idejében felfedezik és megkezdik a kezelését, gyógyítható.
- A szürkehályog a szemlencse állományában keletkezett homályos terület, amely gátolja a fény útját a retinához. A szürkehályog kialakulásának oka lehet az idős koron kívül a napsugárzás is. Ez az elváltozás nem jár fájdalommal, de látászavart okoz.
Előzd meg a bajt!
A megelőzés legjobb módja, ha kerüljük az erős napfényt. Különösen fontos, hogy délelőtt 10 és délután 4 között ne menjünk napra, ekkor a legerősebb ugyanis a sugárzás. Ha mindenképpen kénytelenek vagyunk a napon tartózkodni, használjunk napvédő készítményeket (ne feledkezzünk meg az ajak és a fül bekenéséről se!), viseljünk kalapot, napszemüveget, és fedjük a testünket laza ruhával.
Ha bármilyen változást észlelünk anyajegyeink vagy szemölcseink megjelenésében, netán újak alakulnak ki, vagy egy sebünk nem gyógyul, haladéktalanul keressük fel a bőrgyógyászt.