2015.02.14.
Valentin nap a szerelmesek napja! Vagy a Bálintoké?
Szent Bálint (Valentin, Valentinus) a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziával élők védőszentje. Világszerte, de főleg az angolszász országokban Bálint napján, február 14-én tartják a Bálint-nap (angolul Valentine's Day) ünnepét, amely Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté.
Szent Bálint (Valentin, vagy Valentinus) a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziával élők védőszentje. Világszerte, de főleg az angolszász országokban Bálint napján, február 14-én tartják a Bálint-nap (angolul Valentine's Day) ünnepét, amely Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. Ezen az ünnepen a szerelmesek megajándékozzák szerelmüket.
Homályos eredet
Bár a Valentin- (Bálint-)nap egy keresztény szentről kapta a nevét, nincs köze a valláshoz, csupán a szerelemről és a szerelmesekről szól. Kapcsolódik bizonyos szálakkal a lovagkorhoz, de csak a 18. század végén történt az, hogy az angolok papír Valentin-kártyákat kezdtek küldözgetni egymásnak. Az amerikaiak átvették és folytatják a szokást, sőt a csokoládé-, üdvözlőlap- és virágforgalmazók álomüzletévé tették a szerelmesek napját, február 14-ét. Ma már számos helyen felbukkan a Valentin-nap, bár azokban az országokban, ahol a közelmúltban honosodott meg, inkább csak a fiatalok ünneplik.
Miért Ámor?
Hogyan válhatott egy pufók, meztelen, szárnyas, íjas-nyilas kisgyermek a szerelem szimbólumává? Ámor, azaz Cupido a római istennő, Vénusz leszármazottja. A latin „vágy” (cupido) jelentésű szóval megnevezett pufók angyalka a legenda szerint úgy ejti szerelembe áldozatát, hogy aranynyilat lő annak szívébe.
Szerte a világon
NÉMETORSZÁG Az angol kivándorlók magukkal vitték a Valentin-napi szokásokat az Amerikai Egyesült Államokba. A második világháború alatt pedig az amerikai katonák terjesztették el ezt a szokást Európában, így Németországban is. 1950-ben Nürnbergben volt az első Valentin-napi bál. Ekkor hivatalosan is bevezették a Valentin-napot. Általánosan ismertté a virágtermesztők és az édességipar reklámjaival lett.
JAPÁN A japán szokás eltér a nyugatitól. Február 14-én a hölgyek csokoládéval ajándékozzák meg imádottjukat, de akár férfi munkatársaikat, ismerőseiket is. Egy hónappal később (White Day) viszonzásként fehér csokoládét kapnak ők ajándékba.
A Valentin nap és a White Day mellett a félszigeten van egy Black Day is: aki február 14-én és március 14-én sem kapott ajándékot, az április 14-én „gyászolja” ezt és jajagmyeont eszik, egy fekete szósszal készített tésztát.
THAIFÖLD A szerelmesek a thaiföldi „Szerelem-városba”, Bangkok Bang Rak nevű kerületébe igyekeznek, hogy Valentin-napon kössenek házasságot. Úgy tartják, hogy a találóan elnevezett hely hosszan tartó házasságot garantál nekik, ezért már a kora hajnali órákban hosszú sort alkotnak a Bang Rak kerületi önkormányzat épülete előtt.
OLASZORSZÁG A szerelmespárok többnyire hidakon vagy folyóknál, tavaknál találkoznak. Ezeken a helyeken a kerékpárok elhelyezésére szolgáló berendezések vannak, de nem a kerékpárokat lakatolják le az olasz fiatalok, hanem egyszerűen csak magát a lakatot zárják rá az alkalmatosságokra és arra a nevük kezdőbetűit írják rá, nagyobb lakatokra ráragasztják a pár fényképét is. Miután a lakatot lezárták, a pár tagjai egy-egy kulcsot a vízbe dobnak és közben valamit kívánnak maguknak. Ezeket a kívánságokat nem szabad elárulniuk, de gyaníthatóan az örök szerelem az, amit kívánnak. Egyre több lakat gyűlik így össze nagy csomóban.
FRANCIAORSZÁG Lehet, hogy Párizs a világ legromantikusabb városa, de két francia település, Saint Valentin és Roquemaure komoly vetélytárs. A február 14-éhez legközelebb eső hétvégén Saint Valentin minden évben azt a lehetőséget kínálja fel a szerelmeseknek, hogy rózsával telehintett kertben köthetnek házasságot, ahol a fogadalmak fájára szerelmes üzeneteket tűznek. Roquemaure-ban a „szerelmesek fesztiválja” 19. századi ruhákban és zenével zajlik.
FINNORSZÁG Finnországban a Valentin napot a „barátság” napjaként ünneplik, melyen képeslapot küldenek vagy kisebb ajándékot adnak át egymásnak azok, akik a másikat szimpatikusnak találják.
Ajánlott termékek
Florida 200x200 cm táskarugós szállodai matrac 28 - Sealy
A Sealy Florida 200x200 cm táskarugós hotelmatrac. 130 kg súlyhatár 28 cm magas, kétoldalas...
Memóriahabos - Anatómiai párna - párna oldalt, háton és hason fekvéshez 42x72x13
Az anatómiai párna kiváló formakövetésének köszönhetően tökéletesen alátámasztja a...
Ágyhoz kapcsolható babaágy / fa babaöböl
A praktikus babaöböl használatával Ön együtt töltheti az éjszakát vagy a délutáni...
Dema ággyá alakítható kanapé
Dema kanapé/ kanapéágy. Könnye ágyazható kanapé. A fejpárna könnyedén állítható a...